Arsa Alırken Dikkat Edilecekler

Arsa Alırken Dikkat Edilecekler

Arsa almadan önce kesinlikle şunlara dikkat etmelisiniz:

  1. Emlakçı sizi mal sahibi ile yan yana getirmiyorsa o alışverişte %90 alengir vardır dikkat.
  2. Emlakçıdan veya mal sahibinden tapuyu isteyin ve inceleyin.
  3. Tapu bilgileri ile bölgenin belediyesine ve tkgm şubesine giderek tapuda bir ŞERH varmı araştırın. Varsa sorunu çözdürün öyle alın.
  4. Tapuda yazan bilgiler ile parsel sorgulama işlemini yapıp tam yerinden emin olun. Söz konusu parseli gözle görün.
  5. Belediyeden imar durumunu öğrenin, yol terki yapılmışmı bakın.
  6. Fiyat konusunda kandırılmadığınıza emin olmak için çevre ilanları inceleyin. Fakat sahibinden.com gibi platformlara güvenmemelisiniz. Çünkü emlakçılar birden fazla sahte ilan ile bölgenin fiyatını size yüksek göstermek için ek çabaya girmektedir. Sahibinden ise bunu asla kontrol etmez umursamaz ve kazıklanırsınız.
  7. Bölgenin muhtarına gidin, tahmini satış m2 fiyatlarını öğrenin, hatta emlakçı sizi tanıştırmıyorsa söz konusu parseli muhtara sorun mal sahibine ulaşın (ve fiyatın ne kadar değiştiğini görün :) böylece kandırılma ihtimalini azaltın.
  8. Pazarlık edin, asla ilk satış rakamına arsa alınmaz. Fiyat sondur lafına kanmayın. Sonun sonu yok.

Hala Kandırılabilir miyim?

Evet malesef, ülkemizdeki kişi başına düşen dolandırıcı sayısı, polis sayısından fazla. Ülkemizdeki bir çok emlakçı dolandırıcılığın adını değiştirmiş işe devam etmektedir. Arsa alırken kâr edilmesi gereken bir yatırımdır. Aldıktan sonra mutlaka kazanırsınız fakat fazladan ödeyeceğiniz %25 'lik bir fark sizin minimum 1 yıllık kârınızı emlakçıya bırakmanız demektir. 1 yıllık emeğinizi niçin başkasına veresiniz ki? Yatırımı yapan sizsiniz emlakçı değil bunun farkında olun.

Bir emlakçı atasözü: "Milletin malı sata sata bitmez"

Bu konuda yakında bir video çekmeyi planlıyoruz, youtube kanalımızdaki eğitimlere destek vermenizi bekliyoruz. Destek vermek için tıklayın

Haber Yorumları