Salgın Hastalıkların Sektöre Etkisi

29 Mayıs 2022

Salgın Hastalıkların Sektöre Etkisi

Salgın hastalıklar öncelikle hayati risk sebebi ve dolaylı yoldan geçim / ölüm korkusunu tetiklediği için malesef ilk etkilenen inşaat sektörü olmaktadır.

Korona Nasıl Etkiledi?

Korona (CoronaVirus) asıl sebebi olan amerika ve çin ülkelerinin endüstri 4.0 savaşı gibi bir ticari savaş olarak gözler önünde cereyan etti.

Bir çok insan işsiz kaldı, bir çok insan öldü, bir çok ülke ekonomisi sarsıldı.

Peki bunca küresel önlem, sözde güvenlik sistemleri, askeri güçler neye yaradı? Hiç bir şeye...

Bu bir denemeydi bizim gözümüzde. Asıl ileriye dönük, genom öğretilmiş ve yalnızca belli ırktan insanlara saldıran bir çeşit virüs üretmenin ilk adımlarından sadece biriydi Korona (coronavirus).

Geçen senelerdeki Şarbon bakterisi, bu yılki Korona Virüsü bize gözterdi ki; istendiğinde kurşun atılmadan savaşılabiliyor.

Bu bize patent hırsızlığından vukuatı olsa da, Albert Einstein 'ın bir sözünü hatırlatıyor: "üçüncü dünya savaşını bilmem ama dördüncü dünya savaşında taş e sopalar olacak" 

Burada albert, bize teknolojinin geliştiğini, atom bombasının icat olduğunu bilerek bu sözü iletti. Daha teknolojik bir silah olacak demiyor; aksine gerileneceğini söylüyor.

Buradan şunu öngörebiliriz ki, önümüzde büyük ve zorlu bir kıyamet alametleri taşıyan zaman dilimi kaldı geriye.

Virüs ve bakteri gibi hedef kitle imha silahları. Gelişimi öngörülemeyen hatta kendi kendine gelişen saldırgan biyolojik silahlar. Yapay zeka ile birleşmiş kontrolsüz silahlar. İnsanların ürettiği ölümcül ve yayılabilen yerden biten canavarlaşmış mikro organizmalar.

Bizleri bekleyen gelecek malesef bu.

Müteahhitler, bu öngörüler eşliğinde konut mimarisi de değiştirmek zorunda kalacak.

Güvenlikli ve kale gibi tasarlanmış konut projeleri türemesi an meselesi.

Talebe göre bu sürecin nasıl ilerleyeceğini zaman gösterecek.

Haber Yorumları