Müteahhit Projeyi Yarıda Bırakırsa Ne Olur?

29 Mayıs 2022

Merhaba sevgili MüteahhitBul.com okurları. Bu yazımızda ofisimizin en çok telefonda aldığı sorulardan birine değinmek istedik.

Konumuz: Müteahhit Projeyi Yarıda Bırakırsa Ne Olur?

Bir müteahhitin, normal şartlarda sözleşmeniz bir avukat tarafından sizi koruyacak şekilde yapılmışsa projeyi yarıda bırakma şansı yoktur. Bırakmışsa sözleşmenizde açık var demektir veya kendi firmasını batırmayı göze almış umursamaz bir firma ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz.

İlk olarak yapmanız gereken şeyler:

  1. Varsa mevcut avukatınızla durumu paylaşmak, sözleşmedeki açıkları incelemesini istemek ve durumu anlatmak
  2. Mevcut bir avukatınız yoksa en kısa sürede bir avukatla anlaşmak (telefonda avukatı canından bezdirmeyi kast etmiyoruz) ve söz konusu müteahhiti hızlıca yetkililere bildirerek mağduriyetinizi gidermek için hareket etmek
  3. Sözleşmenizde bir açık çıkması ve süresi belirsiz inşaat, açık kapı bırakılmış maddeler veya “inşaatı yarım bırakmadık, piyasaya göre beklemeye aldık” cevabı karşınızda ise yinede haklı olabilirsiniz. İyi bir avukat bu tip sorunlarda sizi korumayı başarabilir.

Yine de kötü ihtimallere hazırlıklı olmalısınız, minimum 6-12 ay, maximum 24-36 aylık mahkeme süreçlerine psikolojik olarak hazırlanmanız gerekebilir. Kötü durumlara karşı sektörü iyi bilen ve size yardım edebilecek avukatlara Baro Ofislerinden veya internetten arayarak ulaşabilirsiniz.

Haber Yorumları