Kat Karşılığı Sözleşmesinde Müteahhidin Sözleşmeye Uymaması Durumunda Neler Yapılabilir?

29 Mayıs 2022

Kat Karşılığı Sözleşmesinde Müteahhidin Sözleşmeye Uymaması Durumunda Neler Yapılabilir?

Müteahhit ile yapmış olduğunuz anlaşmayı öncelikle hemen çıkarıp baştan sona okuyunuz. Özellikle bir avukat nezaretinde bu sözleşmeyi detaylıca inceleyiniz. Öncelikli bu inceleme sonrası aşağıdaki durumlara göre yönlendirmeleri takip ediniz.

Sözleşmeyi okudunuz ve şu durumlar olabilir:

  1. Müteahhidinizin size göre yapmış olduğu usulsüzlük belkide sözleşmenizdeki bir açık kalmış maddeye dayanarak yapılıyor olabilir.
  2. Müteahhidinizin yaptığı usulsüzlüğün herhangi bir dayanağı olmayabilir.
  3. Sözleşmeye göre açık veya havada kalmış bir kısım var ve müteahhidiniz bu belirsizliğe binaen bu rahatlığı gösteriyor olabilir.

Şimdi 1 2 ve 3 maddeli durumlara göre ele alarak neler yapabileceğinize bir bakalım.

1. Sözleşmede açıkça söz konusu duruma dair müteahhidi koruyan madde varsa

Sözleşmenizi iyi okumamak veya bir avukat nazarında imzalamamış olmanız sebebiyle bu duruma düşmüş olabilirsiniz. Genellikle avukat masrafından kaçınmak için bu hatalar yapılabilir. Bu durumda yine bir Gayrimenkul Avukatına giderek durumunuzu anlatmalı, size sözlü olarak belirtilmiş ancak sözleşmeye geçirilmemiş vaadler veya uygulamalar varsa bunların delille, şahitle veya başka emsal davaların araştırılması ile ispatı sağlanmaya çalışılabilir.

Uzman Gayrimenkul Avukatlarına ulaşmak için ofisimizle irtibata geçebilirsiniz.

2. Sözleşmede açıkça bu durumu öngören ve yasaklayan bir madde varsa

Sözleşmede yapılan işlemin / uygulamanın yasak yada usulsüz olduğu açıkça belli ise en kısa sürede avukata giderek dava açmalı veya uzlaşmaya giderek hakkınızı korumalısınız.

3. Sözleşmede söz konusu işleme / uygulamaya dair hiç bir madde yoksa

Sözleşmede boşluk olması durumu genellikle en yaygın durumdur. Bu durumda ne müteahhide dair nede maliklere dair söz konusu işlem açısından bir madde olmadığı için muhtemelen tek başvurulabilecek yol avukat nazarında emsal davalar ile "sektördeki normaller" araştırmaıs yapılır. Değinilmemiş ve havada kalmış bu kısımlar ek bir sözleşme ile yeniden belirlenir ve bu şekilde devam edilir.

 

Bitmiş İnşaatlarda Yapılan İlgisizlik / Usulsüzlükler

Binanızı teslim almış ve 7 yıllık müteahhit sorumluluğu sürecinde iseniz; doğrudan en yakın savcılığa giderek müteahhit firma hakkında "görevini yerine getirmeme, sorumluluğu yerine getirmeme" konulu bir dava yada soruşturma talebinde bulunabilirsiniz. Bu genellikle kışkırtıcı ve en hızlı çözüme vardıran yoldur. Yinede bir yere varamıyorsanız bu davayı açmanız sizin elinizde bir koz kalmasına vesile olur.

Haber Yorumları