Müteahhit Sınıfları 2019 Kanunu

29 Mayıs 2022

Merhaba sevgili MüteahhitBul.com okurları. Bu yazımızda kafanızdaki bir çok karmaşayı giderecek bir konuya değinmek istedik.

Konumuz: Müteahhit Sınıfları ve Sınıf Şartları

A Sınıfı Müteahhit

A sınıfı müteahhit son 15 yılda tek sözleşmede 90 milyon liralık iş yapmış olmalı. Bu sınıftaki müteahhit istediği metrekarede inşaat yapma hakkına sahip olacak. Bu sınıfa dahil müteahhitler genellikle yurt dışı özel projelerde veya devlet destekli büyük ihale, baraj vb projelerde görev alacağa benziyor.

B Sınıfı Müteahhit

B sınıfı müteahhit son 15 yılda tek seferde 65 milyon liralık iş ve tek sözleşmede 32 bin 500 metrelere iş yapmış olmalı. Bu gruptaki firmaya daha önce tamamladığının iki katı yani 65 bin metrekareye kadar iş yapma yetkisi verilecek.

C Sınıfı Müteahhit

C sınıfı müteahhit son 15 yılda tek sözleşmede 45 milyon liralık iş yapmış, yine tek seferde 22 bin 500 metrekare iş yapmış olmalı. Bu sınıfa tek işte 45 bin metrekareye kadar inşaat hakkı verilecek.

D Sınıfı Müteahhit

D sınıfı müteahhitlere tek sözleşmede 30 milyon liralık iş ve 15 bin metrekare inşaat yapma şartı gelecek. Bu sınıfa giren firma yine tamamladığı işin 2 katı yani 30 bin metrekare inşaat yapma hakkına sahip olacak. 

E Sınıfı Müteahhit

E sınıfı müteahhit tek sözleşmede 15 milyon liralık iş ve 7 bin 500 metrekare iş yapmış olmalı. Bu sınıfın yeni sistemde tek ruhsatta üstlenebileceği iş 15 bin metrekare. F sınıfı müteahhitte aranacak kriter tek seferde 3 milyon liralık iş ve tek seferde 2 bin 500 metrekare tamamlamış olması.
Bu şekliyle bu sınıf ortalama bir AVM inşaatını yapabilir görünüyor.

F Sınıfı Müteahhit

F sınıfı firma tek ruhsatta 5 bin metrekare yapabilecek.

G Sınıfı Müteahhit

G sınıfı müteahhit firma tek sözleşmede 1.5 milyonluk iş yapmalı ve 1500 metrekare tamamlamalı. Bu sınıf tek ruhsatta en fazla 3 bin metrekare yapabilecek. 

H Sınıfı Müteahhit

H sınıfı müteahhitlerde iş deneyimi aranmayacak ancak bu firma en fazla tek ruhsatta 1000 metrekare inşaat yapabilecek. 1000 metrekare ortalama 80-100 brüt varsayılırsa 10-14 daireden fazla konutluk bina yapamaz demek oluyor. En alt sınıf müteahhitte zaten bu oluyor.

Geçici Müteahhitler Sınıfı

Geçici sınıfta ön şart aranmıyor. 500 metrekare ve en çok 2 katlı olacak şekilde kendi evini yapmak isteyenlere 1 defaya mahsus bu hak veriliyor. Özetle kendi evini yapan Mal Sahipleri, devlet katında geçici müteahhit sınıfına sokuluyor.

Genel Yeterlilik Şartları

İş deneyim belgelerinde son 15 yıl içerisinde tek sözleşme ile yapılan en büyük iş dikkate alınacak. İkinci alternatif olarak firma son 5 yıldaki iş toplamını kullanılabilir. Buradaki toplam, ilk alternatifteki en büyük iş deneyiminin üç katını geçemez. Firmaların mali bilançolarında yeterli olmasından sonra teknik yeterliliklere bakılacak. Ayrıca sektör temsilcileri 1 hafta içinde görüşlerini Bakanlığa iletecek. Yukarıda yer alan sınıflama konut projeleri gösterirken, otel, okul ve hastane gibi yapılarda farklılık gösterebilir.

Haber Yorumları