Müteahhitler Neden Yüksek Kredi Çekene Ev Satmaz?

12 Şubat 2023
Müteahhitler Neden Yüksek Kredi Çekene Ev Satmaz?

Müteahhitler, ev inşa etme ve satma işini yapmak amacıyla kurulan ve çalışan şirketlerdir. Bu şirketler, ev inşa etmek için gerekli malzeme ve insan kaynağını sağlar ve inşa ettikleri evleri satmak amacıyla pazarlarlar. Ancak, her zaman planladıkları gibi gitmeyebilir ve müteahhitlerin ev satma işlemlerinde sorunlar yaşanabilir. Bunlardan bir tanesi de müteahhitlerin kredi ile ev satması hakkıdır. Yani evi almak isteyen kişilerin müteahhite nasıl satın alacaklarını anlattığı anda müteahhitin "alıcı eleme" yoluna gitmesidir.

Müteahhitlik, ev inşa etmek için büyük miktarda para gerektiren bir iştir ve bu nedenle, birçok müteahhit kredi kullanmak zorunda kalabilir. İnşaatı yaparken kullandığı krediler ve borçlar yine satarak parayı geri toplamaya çalışacağı evlerin fiyatını yükseltir. Kısacası öz sermayesi olmayan müteahhitler iki yoldan birini seçmek zorunda kalır. Birincisi evi ederinden pahalıya satarak uzun vade çektiği kredilerin faiz maliyetini de alıcıya yükler. İkincisi düşük fiyattan hızlı satarak elindeki daireleri eritmeye çalışarak ilerleyebilir.

Tam bu noktada, evi alacak kişinin evi nakit mi yoksa krediylemi alacağı devlet nazarında vergi kaçırma boşluğu oluşturur. Malesef müteahhitler bu bilgiyi alıcıdan öğrendiğinde, evin değerini düşük gösterme yoluna kaçmayı seçer ve en az kredi çekerek alacak olana evi verir, hatta maksimum çekebilecekleri kredi limitini kendileri belirler. Bu sayede evin ederini düşük göstererek devletten vergi kaçırır. Sizi de ikna ederek evin ederini düşük göstermek adına çeşitli bahaneler üretir.

Çeşitli bahaneler sizin için derledik, dikkat edip uzak durmanızı öneririz:

  • Önceki senelerde evlerin ederi düşüktü, enflasyon sebebiyle yükseldi, yüksekten yazarsak öncekilere de vergi çıkar (bu resmen vergi kaçırdığının itirafıdır)
  • Evin experi düşük o yüzden en fazla şu kadar krediyle almana izin verebilirim der (bu eksper ile danışıklı dövüş yaptığının itirafıdır)
  • Devletle ilgili sorunları olduğunu, kredili ev satmadığını söyleyebilir (bu tamamen vergi kaçırma yönelimi itirafıdır)

Bu durumlarda, bu sözleri sarf eden müteahhitler emin olun ki evin malzemesinden de çalmıştır. Çimentodan çalmıştır, demirden çalmıştır; üç kuruş kâr için size ölüm getirecek bir evi rahatça satacak insafsız kişilerdir. Bu sebeple insanlar müteahhit neden yüksek kredi çekene ev satmıyor? sorusunu sorar oldu.

Bu tip bir durum yaşadığınızda, CİMER 'e şikayet etmeli, maliye'ye şikayet ederek bu müteahhit ifşa etmelisiniz ki piyasa bu ölüm saçan müteahhitlerden temizlensin.

Haber Yorumları